Atletismul din Romania

Discutii despre atletismul din Romania !!!

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Michael Johnson a returnat medalia de aur obținută în 2000
Mier Aug 06, 2008 9:19 am Scris de Mihai

» Doi atleți ruși, depistați pozitiv
Mier Aug 06, 2008 9:16 am Scris de Mihai

» Olimpicii chinezi, asigurați cu 900.000 euro
Mar Aug 05, 2008 10:35 am Scris de Mihai

» Noul record mondial la 100 m, omologat oficial
Lun Aug 04, 2008 9:23 pm Scris de Mihai

» Recordmenul mondial Usain Bolt a primit acceptul de a concura în trei probe
Lun Aug 04, 2008 10:05 am Scris de Mihai

» Ploi, furtuni și chiar taifunuri sunt anunțate pentru perioada JO în China
Dum Aug 03, 2008 9:15 pm Scris de Mihai

» Fara recorduri olimpice la Bejing
Dum Aug 03, 2008 3:49 pm Scris de Mihai

» 2003 World Championships Jon Drummond
Dum Aug 03, 2008 1:28 pm Scris de stafu

Parteneri
forum gratuit
Director web, portal, stiri, top, statistici, page rank, promovare gratuita, publicitate online

Distribuiți | 

Bianca Perie

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Mihai
Admin
Admin

Data de înscriere : 20/07/2008

MesajSubiect: Bianca Perie   Vin Aug 01, 2008 1:36 pm

La doar 18 ani, aruncătoarea de ciocan n-a ratat aurul în nici o competiție majoră a juniorilor. Perie vrea însă medalie olimpică la seniori

România face istorie zilele acestea cu mîinile unei fete care abia a trecut de majorat. O fată cu cercei a la Serena Williams și alură zveltă, deși e aruncătoare de ciocan. E Bianca Perie, cea mai de succes atletă junioară din toate timpurile. Singura care a reușit, în patru ani consecutivi, să-și apere titlurile mondiale atît la CM de juniori II, cît și la cele de juniori. Miercuri, la Bydgoszcz, ea și-a completat careul cu încă o medalie de aur, obținută cu un avans de aproape 5 metri față de cea de-a doua clasată!

Indiferentă la ploaie
A fost un concurs pe durata căruia Bianca a negociat perfect pactul cu vîntul puternic, frigul și chiar ploaia care s-a abătut peste stadionul Zawisza exact în mijlocul probei. "Mi-am ținut emoțiile sub control. Am rămas relaxată și nu m-am lăsat afectată de condițiile atmosferice", a detaliat Perie, care a stabilit, cu 67,95 metri, și un nou record al CM de juniori. "M-a bucurat rezultatul pentru că am doborît recordul vechi, dar sînt mulțumită și pentru că m-am simțit bine. Acum două săptămîni m-am accidentat la piciorul drept, însă în timpul concursului a fost OK", a adăugat ea.

Fără rival la junioare, Bianca a intrat în lupta cu aruncătoarele de peste 70 de metri anul trecut, la Mondialele de la Osaka. Era ceea ce își dorise. "Competițiile cu atlete de vîrsta mea nu mă mai stimulează. Nu mi-e frică să mă întrec cu senioarele, deși sînt conștientă că aruncă mai bine decît mine, dar numai aici voi avea o motivație, o ambiție care mă va ajuta să cresc", spunea tînăra atletă anul trecut.

A început cu tenisul
Pentru ea, sportul nu e o corvoadă: "Nu e nevoie să trag de mine la antrenamente. Îmi place să muncesc, să progresez". Născută la Roman, Perie vine dintr-o familie cu aplecare spre sport. Tatăl a făcut box, iar sora mai mică, de 12 ani, îi imită pașii, fiind cea mai bună aruncătoare de ciocan din țară la categoria ei de vîrstă. Bianca a început la opt ani cu tenisul, însă l-a lăsat rapid pentru stadionul de atletism. Îndreptată inițial spre disc și greutate, s-a mutat la specialitatea actuală după ce Lucian Cucoș, antrenorul ei dintotdeauna, i-a remarcat viteza nativă.

Colecționară de titluri și recorduri la juniori, Bianca are o ambiție pe care nu o ascunde. "Vreau să cîștig o medalie olimpică de aur. Poate nu la Beijing, dar la Londra, în 2012, da!". Va avea atunci 22 ani. O vîrstă minunată pentru un vis pe măsură.

LUCIAN CUCOȘ
antrenorul Biancăi
"Are o tehnică foarte bună. Este foarte rapidă în cercul de aruncări și, de asemenea, e foarte puternică din punct de vedere mental"
"La Beijing, Bianca poate atinge finala doar dacă mai pune pe ea două-trei kilograme de mușchi în timpul rămas pînă atunci"

Ce spun alții despre ea:

NICOLETA GRASU
discobolă
"Este o aruncătoare de mare viitor. Succesele următoare depind de felul în care va munci în continuare și în care va fi susținută de federație. Eu sper să confirme și la seniori la fel cum a făcut-o pînă acum la juniori"

GABRIELA SZABO
vicepreședinte FRA
"Nu cred că există vreo altă junioară cu performanțele ei! Am urmărit-o și la Mondialele de la Osaka, de anul trecut, și la Cupa Europei. M-a impresionat puterea ei psihică. Are un viitor excelent"

SORIN MATEI
președinte FRA
"Secretul rezultatelor ei înseamnă talent și foarte multă muncă. Dacă se păstrează la fel și în viitor, are succesul garantat și la senioare. La Beijing va merge pentru a căpăta experiență în competițiile mari"

62,27 metri este rezultatul cu care Bianca a cucerit primul ei titlu mondial, la CM de juniori II de la Marrakesh, în 2005

67,38 metri e aruncarea cu care Perie s-a impus la Campionatele Mondiale de juniori de la Beijing, din 2006

64,61 metri a reușit Bianca Perie anul trecut, la Ostrava, cînd și-a apărat titlul lumii la CM de juniori II

67,95 metri a măsurat aruncarea cu care românca a cîștigat al doilea trofeu mondial la juniori, miercuri, la Bydgoszcz
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://atletismro.forumz.ro

Bianca Perie
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Atletismul din Romania :: Atletism :: Atleti romani !-
Mergi direct la: