Atletismul din Romania

Discutii despre atletismul din Romania !!!

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  
Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Michael Johnson a returnat medalia de aur obținută în 2000
Mier Aug 06, 2008 9:19 am Scris de Mihai

» Doi atleți ruși, depistați pozitiv
Mier Aug 06, 2008 9:16 am Scris de Mihai

» Olimpicii chinezi, asigurați cu 900.000 euro
Mar Aug 05, 2008 10:35 am Scris de Mihai

» Noul record mondial la 100 m, omologat oficial
Lun Aug 04, 2008 9:23 pm Scris de Mihai

» Recordmenul mondial Usain Bolt a primit acceptul de a concura în trei probe
Lun Aug 04, 2008 10:05 am Scris de Mihai

» Ploi, furtuni și chiar taifunuri sunt anunțate pentru perioada JO în China
Dum Aug 03, 2008 9:15 pm Scris de Mihai

» Fara recorduri olimpice la Bejing
Dum Aug 03, 2008 3:49 pm Scris de Mihai

» 2003 World Championships Jon Drummond
Dum Aug 03, 2008 1:28 pm Scris de stafu

Parteneri
forum gratuit
Director web, portal, stiri, top, statistici, page rank, promovare gratuita, publicitate online

Distribuiți | 

Lia Manoliu

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Mihai
Admin
Admin

Data de înscriere : 20/07/2008

MesajSubiect: Lia Manoliu   Vin Aug 01, 2008 1:16 pm

Născută la Chișinău, la 25 aprilie 1932, Lia Manoliu a început sportul practicând tenisul de câmp, tenisul de masă, voleiul și baschetul, la ultima disciplină fiind componentă a echipei Știința București. Concomitent cu activitatea sportivă a absolvit Facultatea de Energetică din cadrul Institutului Politehnic București (1954). La 16 ani a început să practice atletismul, specializându-se în aruncarea discului, unde a obținut rezultate excelente până la 40 de ani. Participantă la șase ediții consecutive ale Jocurilor Olimpice (de la Helsinki - 1952 până la Munchen 1972), deține un record de longevitate olimpică, menționat și în "Cartea recordurilor". A cucerit trei medalii olimpice, una de aur în 1968 și două de bronz în 1960 și 1964. A fost de 12 ori campioană națională și de șapte ori campioană balcanică, iar la COR a fost vicepreședinte (1973-1990) și președinte (1990-1998) al Comitetului Olimpic Român.

Pe plan internațional, a ocupat funcțiile de membru al Comisiei pentru Academia Olimpică din cadrul CIO, președintle Grupei de lucru pentru problemele sportivilor de performantă din cadrul Asociației Comitetelor Olimpice Naționale, membru al Comitetului Executiv al Asociației Comitetelor Naționale Olimpice Europene, membru individual de onoare al ACNOE (din 1993), membru al Comitetului Feminin din forul internațional de atletism și membru al Comisiei de Competiții din cadrul Asociației Europene de Atletism. A fost distinsă cu Trofeul Fair Play, decernat de către UNESCO (1973), cu Ordinul Olimpic "Colanul de Bronz" (1975), Trofeul Femeia în Sport (CIO - 1990) și Trofeul Centenarului CIO (1994).

A murit din cauza unui infarct în ianuarie 1998 după ce a intrat în comă în timpul unei operații de tumoră pe creier cu o săptămână înainte. Este înmormântată la Cimitirul Bellu.

Stadionul Național "Lia Manoliu" din București a fost numit după renumita atletă.

"Ce putem spune intr-un asemenea moment noi, cei care am cunoscut-o ? Vorbele ar fi conventionale si n-ar putea stinge tristetea noastra . Eu cred ca deja, acum doamna Lia se gaseste undeva, alaturi de Spyros Louis sau Jess Owens, in galeria marilor vedete ale sportului mondial , iar noi cei care am ramas , vom incerca sa lasam in urma noastra ceva important ca si ea.

Desigur, recordul celor 6 prezente la Olimpiada si mentinerea in Guiness Book sunt greu de atins. Ca presedinte al COR a fost alaturi de noi in competitii, ne-a incurajat si a reusit sa ne faca sa simtim ca nu banul este important , ci performanta si gloria sportiva" - OCTAVIAN BELU
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://atletismro.forumz.ro

Lia Manoliu
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Atletismul din Romania :: Atletism :: Atleti romani !-
Mergi direct la: